TANTERV

TANTERV

KÉTTANNYELVŰ GIMNÁZIUM



Iskolánk fő profilja a két tanítási nyelvű program

Iskolánk Angol-Magyar Két Tanítási Nyelvű tanmenetet követ, tehát az angol nyelv mellett a legtöbb tantárgyat is angol nyelven oktatjuk. Ezzel egyidejűleg és kiegyensúlyozottan tudjuk fejleszteni a gyermekek anyanyelvi és idegen nyelvi tudásanyagát, készségszintre fejlesszük a tanulók idegen nyelven való tanulását, képessé tesszük őket az idegen nyelvű információk feldolgozására, nyelvtudásuk aktív használatára.

Az Erkel Ferenc Angol – Magyar Két Tanítási Nyelvű Gimnázium, Kollégium és Alapfokú Művészeti Iskola Pedagógiai Programja
A két tanítási nyelvű iskolai oktatásban az angol nyelv oktatása és a más tantárgyak angol nyelven történő tanulása egyidejűleg kezdődik. A célnyelven tanított tantárgyak kiválasztásakor szem előtt tartottuk a tanulók életkori sajátosságait. A program tudatosan épít a diákok azon tulajdonságára, hogy a nyelvet szinte észrevétlenül, könnyedén, gátlások nélkül képesek elsajátítani. A tanulók hangképzése rugalmasabbá válik, az angol nyelvű óravezetést természetesebbnek fogadják el, olyan nyelven szólalnak meg, amelyen beszélnek hozzájuk. A tantárgyak közül a készségtárgyak oktatása azért sikeres, mert vonzó tevékenységekkel (projektek, játékos, rajzos stb.) is párosul.

A motiváló erőt kihasználva jut el a gyermek egy olyan szintre, ahol a nyelvi kifejezőkészség együtt fejleszthető a tantárgyi tartalommal. Ha a tanulók szókincsükben elérnek egy magasabb nyelvi szintet, más tartalmú tantárgyakat vezetünk be. A későbbiekben egyenletesebb a négy nyelvi készség (beszédértés, beszéd, olvasás- és íráskészség) használata, a tanulók többet kommunikálnak szóban és írásban egyaránt.

A Két Tanítási Nyelvű program segít abban is, hogy tanulóink elsajátítsák a különféle nyelvtanulási technikákat, megismerjék saját tanulási stílusukat, így könnyebbé válik más idegen nyelvek tanulása.

Ilyen módon kreatív, tehetséges tanulók kaphatnak lehetőséget saját, már meglévő tudásuk megfogalmazására idegen nyelven, illetve biztatást arra, hogy maguk is kutassanak, önállóan szerezzenek információt, a tanórán tere legyen a vitának és véleményformálásnak. Ezért szerepel sok témakörben feladatként a projektkészítés, melyben a gyerekek tartamilag és vizuálisan egyaránt önállóan kifejezhetik magukat idegen nyelven. Ilyen feladatok megoldása során lehetőség nyílik a nyelvi készségek egyenletesebb fejlesztésére. A projektfeladatok elkészítésekor szükség lehet pl. anyaggyűjtésre, lényegkiemelésre, a szöveg szerkesztésére is, olyan képességekre, melyeknek más területeken is hasznát veszik a tanulók. A profilból adódik, hogy a tanulók nemcsak a nyelvórán találkoznak az angol nyelvvel. A tantárgyak tartalma iránti érdeklődés felkeltése az a módszer, amely motiválja a nyelvtanulást. A tanulókat a téma, az információ érdekli, és ha a témákat kiterjesztjük, s egy-egy tantárgyként tekintjük, akkor elérkeztünk a Két Tanítási Nyelvű oktatás lényegéhez, melyben a célnyelv a közvetítő, a nyelv a tudás megszerzésének eszköze. Tartalomközpontú lesz oktatásunk, integrálhatjuk a tantárgyakat, arra alapozhatunk, hogy a diákok az anyanyelvükön megszerzett tudásuk egy részét idegen nyelven is ki tudják fejezni, s amit elsajátítottak az angolórán, annak hasznát látják más tanórákon is.

Az Erkel Ferenc Angol – Magyar Két Tanítási Nyelvű Gimnázium, Kollégium és Alapfokú Művészeti Iskola kéttannyelvű oktatási programja
A Két Tanítási Nyelvű programban a készségtárgyak kivételével a heti 5 óra angolt és a fentebb felsorolt tantárgyakat csoportbontásban oktatjuk.

A programunk szerint tanuló diákok nyitottabbak, tájékozottabbak, motiváltabbak, jobb a verbális kifejezőkészségük, a szövegértésük kiemelkedő, és magabiztosan használják az idegen nyelvet más közegben (elektronikus levelezés, Internet) is. Képzésünk pozitív hozadéka az is, hogy intézményünk alkalmasabb külkapcsolatok építésére, ezért nemzetközi kapcsolataink kiterjedtebbek. A személyes kapcsolatokon keresztül bepillantást nyerhetünk más népek életébe, ugyanakkor saját kultúránkat is közvetíthetjük.

Az idegen nyelv tanításának célja a gyakorlati nyelvi készségek elsajátításán kívül az, hogy lehetővé tegye egy másik kultúra értékeivel való megismerkedést is. A célnyelvi és az anyanyelvi kultúra összehasonlításával egymás mélyebb megértéséhez is eljuthatnak a tanulók, ezáltal toleranciát fejleszthetünk ki bennük más emberek szokásai, hagyományai és életformája iránt, ugyanakkor így jobban megismerik nemzeti értékeinket, megtanulhatják azt is, hogy saját kultúránk ugyanolyan értékekkel bír, mint más népeké. Ily módon erősödik bennük a saját hazájuk, anyanyelvük és gyökereik iránti tisztelet, valamint növekszik a mások iránti érdeklődés, türelem és megértés. Ezek a tulajdonságok különösen fontosak Magyarországon is, hiszen az Európai Unió tagországaiban alapértékek.

GIMNÁZIUMI KÉPZÉS

Gimnáziumunkban kétféle nappali tagozatos képzés folyik: általános tantervű négy évfolyamos és – a nyelvi előkészítő évfolyammal induló – öt évfolyamos.
Az öt évfolyamos képzés első évében az idegen nyelvek kiemelt óraszámú oktatására kerül sor: heti 18 órában (13+5) a diákok idegen nyelveket tanulnak. Szakköri formában gimnáziumunk minden diákjának lehetősége van készülni az ECDL vizsgára.
A gimnáziumban oktatott idegen nyelvek: angol nyelv, német nyelv. Fakultációs tantárgyak: magyar nyelv és irodalom, matematika, történelem, angol nyelv, német, informatika, fizika, biológia, kémia, testnevelés, rajz, földrajz, ének-zene.
A tovább tanulni szándékozókat a tizenegyedik évfolyamtól fakultációs órákon készítjük fel a közép-, illetve emelt szintű érettségire.
Gimnáziumunkkal 2025-ben szeretnénk csatlakozni az Euro Project - Tanulás határok nélkül elnevezésű iskolahálózati programhoz.

Ezeket oktatjuk mi

Gimnázium

Konzervatórium